İSTANBUL    YANGIN
  YANGIN MERDİVENİ İMALAT FİRMASI
      Yangın Merdiveni Projeleriniz İçin Lütfen Bizleri Arayınız...
  ÜCRETSİZ KEŞİF & PROJE
   Ana Sayfa      Ana Sayfa
 
 


         Yangın merdiveni; İnsanları sadece yangından korumak için değil; bunun yanı sıra ola istemsizce olan ve gelişen deprem sel ve yangın gibi insanların hayatlarını kurtarmaya yönelik olan problemler oluştuğunda insanları düzenli ve sakince bina dışına çıkartmaya yönelik yapılmış hayat kurtarma aracıdır. Eski apartmanların birçoğunda yangın merdiveni bulunmamaktadır. Özellikle kalabalık nüfusu olan illerimizde apartmanlara ne kadar çok sıkışık yapar isek o kadar çok insan sığdırırız düşüncesi olduğundan evler ve iş yerleri gibi farklı boyutlarda olan yapılar yan yana yapılmıştır. Bu durum da bir yerde yangın olduğu zaman kolayca yan taraflara sıçrayıp; yan tarafta kalan insanların hayati durumları ile de oynamaktadır.

         Yangın merdivenleri: apartman sergi salonları alışveriş merkezleri ve otel gibi yüzlerde ve daha fazla insanı barındıra yerlere yapılması zorunludur. Özellikle son zamanlarda gelişen yönetmeliğe göre: on masadan fazla olan yemek yiyebileceği yerlerde de yangın merdiveni yapılması zorunlu tutulmuştur. Eğer ki orada bulunan kişi sayısı 500’ü geçer ise en az olmak kaydı ile 3 adet yangın merdiveni koyulması 1000 kişiyi geçtiği halde 4 adet yangın merdiveni bulunması zorunludur. Merdiven Aralıklar 4 merdiven aralından az ve 17 aralığından çok olmayacak şekilde aralıklara dikkat edilerek yapılmalıdır. Topluma açık olan binalarda her odadan bir kapı ile yangın merdivenine bağlanmalı ve kolaylıkla herkesin bulundukları yerden en güvenli şekilde binayı terk etmeleri sağlanmaktadır.
 
         Eski kanunlarda yer alan düzenlemelerde ki yangın merdivenleri hepimizi korkutmaktadır. Fazla alınmayan önemler ve farklı maddelerden yapılan merdiven inşaatı hayatımızı daha da tehlikeye atmaktadır. Merdivenler hayatımızı kurtaran olduğu gibi; bizi çıkmaza sürükleyen bir araç da olabilir. Eskimiş metal merdiveniniz zaman içinde küflenmiş ve ya parçalanmaya yüz tutmuş olabilir. Bunun için eski apartmanda oturuyor iseniz; yeni çıkan yönetmeliğe uygun olan yangın merdiveni ve diğer ekipmanları binanıza yaptırmalı ve bir afet anında bunları düşünmemelisiniz. Yangın merdiveninin en sağlam metalden yapılması paslanmaz olmaması ile yıllarca süren bir koruma sağlayacaksınız.

         Yangın  merdivenleri her ne kadar dayanıklı olsa da bir anda çok fazla sayıda ki kişiyi taşıyamayabilir. Bu yüzden yapılması planlanan yere sabit ve en iyi malzemeden yapılmalıdır. Binayı sarmalayan ve en dayanıklı belirlenen yere yapılmalıdır. Başta çok görselliği olmayan ve paramızın birçoğunu bu yapılara harcayacak gibi görünse de: fiyatları özellikle profesyonel firmalarda daha ucuz ve daha çabuk teslim edilebilmektedir. Bina’nın hiçbir şekilde dış görüntüsünü dizaynını bozmadan her türlü merdiven tipini sizin istediğinize göre yapmaktadırlar.

         Değişen yönetmeliğe göre yapılması gereken Z yangın merdiveni tipi  olarak adlandırılmaktadır aynı zamanda çift kollu  olarak da anılmaktadır. En çok tercih edilen merdiven tipi olarak kullanılmaktadır. Kenarlıkları ve en yüksek güvenlik önlemleri olan bir merdiven her zaman hayatımızı kurtaracaktır. En üst kattan en alt kata doğru z harfinin ortaya çıkması ile oluşan bir yangın merdiveni türüdür.  Z şeklini alan ver birbirini takip eden merdivenler ile birlikte korkuluğu bulunmaktadır. Genelde merdivenler istenilen tipe ve güvenlik önemlerinin ve yapılacak yere göre özel ölçüler alınarak profesyonel ekibin durumu takip etmesi ile yapılmaktadır. Art arda gelen merdivenler sayesinde en hızlı ve en güvenli olarak bina aşağısına inmenizde yardımcı olacaktır. Dış cepheye monte edilir. Yangın’ın size misafir olmasını önlemek için; hayati önemlerinizi profesyonel bir takım ile alın ve geleceğe güvenle bakın. Unutmayın hayatınız her şeyden daha önemlidir.

YANGIN ANINDA İNSANLARIN SORUNSUZ OLARAK TAHLİYE EDİLMESİ

Yangın hadisesi hepimizin hayatında mutlaka ya tanık olduğu ya da bizzat yaşadığı ve bizde kötü izler bırakabilen bir hadisedir. Ayrıca büyük can kayıplarına ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Yangında büyük kayıpların yaşanmasını önleyebilmek için daha önceden gerekli tedbirlerin alınmış olması gerekir. Öncelikle bu tedbirlerden bahsedecek olursak öncelikle bütün binaların mutlaka yangın anında müdahalede kullanabilecekleri gerekli yangın teçhizatlarının bulunması gerekir. Bunun yanında yangın anında uyarı verebilecek yangın alarm sistemi de gerekli tedbirler arasında sayılabilir. Ancak yangın anında yapılabilecek en önemli görev yangının devam ettiği yapıda tek bir insan bile kalmadan hızlı bir şekilde tahliye işleminin gerçekleştirilmesidir.

İşte burada yangın merdiveninin önemi ortaya çıkmaktadır. Yangın merdiveni yangın anında insanların sorunsuz ve hızlı tahliyesini sağladığı için hayati önem arz etmektedir. Bu yüzden her apartmanda ve farklı amaçlarla kullanılan çok katlı yapılarda mutlaka kullanılması gerekir. Günümüzde ülkemizde çok büyük oteller fabrikalar iş merkezleri alış veriş merkezleri hastaneler  vs. toplu yaşam alanları inşa edilmektedir. İşte yangın merdivenlerinin en zorunlu olduğu alanlar bu çok katlı ve birçok insanı aynı anda yapısında barındıran yapılardır. Bu alanlarda olası bir yangın tehlikesi altında insanlar büyük panik yaşayabilirler.

Büyük bir kargaşa ortaya çıkacağı için insanlar çıkış kapılarına yönelecek ve sıkışma olacaktır. Ancak insanların bir kısmını yangın merdivenlerine yönlendirirsek hem sıkışmayı önleriz hem de dumandan insanların zehirlenmesini. Yangın merdiveni uygulaması 2009 yılında yürürlüğe giren yangından korunma  amacıyla yangın merdiveni yönetmeliğiyle birlikte büyük ve çok katlı yapılarda zorunlu hale getirildiği için bu alanda faaliyet gösteren yangın merdiveni firmaları gün geçtikçe çoğalmaktadır.

Özellikle İstanbul’da devam eden kentsel dönüşüm projesi ile birlikte İstanbul yangın merdiveni firmaları daha fazla harekete geçmiştir. Ancak önemli olan güvenilir bir firmanın seçimidir. Firmalar tarafından birçok farklı şekilde yangın merdivenleri inşa edilmektedir. Yangın merdiveni yapılmadan önce firma tarafından merdiven için en uygun alan neresidir ve en uygun malzeme hangisidir diye bir tespit yapılması gerekir. Bu yapılan etüt çalışmasından sonra size bir fiyat sunulmaktadır. Yangın merdivenleri yapıldıkları şekle göre isimlendirilir. Öncelikle dairesel yangın merdiveninden bahsedelim.

İsminden de anlaşılacağı üzere merdivenler bir daire etrafında dönerek ilerlemektedir. Ancak bu yangın merdiven tipi pek kullanışlı ve yaygın değildir. Çünkü bu merdivene kat sınırı ve yük sınırı uygulamaktadır. Anca1k eski bir yapıya merdiven inşa edilecek ve kullanılacak alan oldukça dar ise spiral yangın merdiveni tercih edilebilir. Bunun dışında bir de Z tipi yangın merdiveni vardır. Bu merdiven dairesel olana göre daha güvenlidir. Çünkü kullanım alanı daha geniş ve tahliye esnasında sıkışmaya mahal vermez bir yapıdadır. Bu çeşitlerin dışında portatif yangın merdivenleri mevcuttur. Portatif yani taşınabilen yangın merdivenleri kullanıldıkları kat sayısına göre isimlendirilebilir. Bu merdivenler olası bir tehlike anında zor durumda kalan kişi tarafından kurularak kendini bulunduğu koşuldan kolaylıkla kurtulabilir.

 Ayrıca itfaiye ekipleri de ulaşılamayacak bir alan olduğunda bu merdivenleri kullanarak binada mahsur kalan insanları en hızlı şekilde tahliye edebilirler. Özellikle  sisteminde bulundurduğu makara sayesinde oldukça fazla açılarak ulaşılamayacak en zor alanlara bile kolayca ulaşmamızı sağlar. Kısacası bir yangın anında hepimizin en çok ihtiyaç duyacağı alan mutlaka yangın merdiveni olacaktır. Çünkü yangın anında en önemli işlem insanların zarar görmeden tahliye edilmesidir. İşte bu yüzden umuma açık her alanda olası bir tehlike için yangın merdiveni hayati önem taşımaktadır. Kısacası inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar kar amacı gütmeden öncelikle insanların can güvenliğini düşünmelidir.

YANGIN MERDİVENİ VE KULLANIM ALANLARI

Yangın insan eliyle veya doğa şartlarından dolayı meydana gelen bir felakettir. Yangın büyük can ve mal kaybına neden olabilir. Çünkü meydana geldiği alanı hızlı bir şekilde kaplayabildiği için acil olarak ve zaman kaybetmeden müdahale edilmesi gerekli bir felakettir. Yangından önce alınması gereken tedbirler de çok önemlidir. Çünkü erken tedbir hayat kurtarabilir. Yangı anında itfaiye gecikebilir bu yüzden bir yapının kendi yangın söndürme teçhizatı bulunmalıdır ki yangına erken müdahale edilsin. Ayrıca bir binada yangın alarm sistemi yer alırsa yangından önce bina tahliye edilebilir. Bunun yanında yangın anında bize en büyük kolaylığı sağlayacak yapılar ise yangın merdivenleridir.

Yangın merdivenleri herhangi bir yangın tehlikesi anında binada yer alan insanların sorunsuz bir şekilde tahliye edilmesi için kullanılan dış yapılardır. Günümüzde çok büyük oteller siteler iş yerleri siteler vb. çok katlı yapılar oldukça artmakta. Zaten ülkemizde birçok şehirde kentsel dönüşüm projesi uygulandığı için birçok bina yıkılıp yerine daha modern ve daha güvenli binalar inşa edilmekte. 2009 yılında yayınlana yangından korunma yönetmeliğine göre çok katlı ve ortak yaşam alanları olan binalarda yangın merdiveni bulundurulması zorunlu hale getirilmiştir. Bu yönetmelikle birlikte tüm umuma açık yerlerde iş yerleri ticaret merkezleri ve restoran kafeterya gibi eğlence merkezleri vb. genel kullanıma açık alanlarda kaç katlı olduğuna bakılmaksızın yangın merdiveni mutlaka kullanılmalıdır. Çünkü umuma açık yerlerde çıkan yangınlar daha çok can kaybına yol açabileceği için gerekli tedbirlerin önceden alınması zorunludur.

 Yönetmelikle birlikte getirilen zorunlulukla birlikte bu alanda faaliyet gösteren birçok firma meydana gelmiştir. Bu firmalar küçük orta ve büyük ölçekli olmakla birlikte yangın merdivenlerinde gösterdikleri mühendislik başarılıları ve kullanılan malzemelerin kalite farkı onlar arasında büyük bir ayrım meydana getirir. Binalara yangın merdiveni inşa ettirmek çok özen gerektiren bir iş olduğundan bu konuda ince elemek sık dokumak gerekir. Çünkü kurulacak merdiven birçok insanın aynın anda üzerinde yürüyeceği bir yapı olacağından malzemenin kalitesi çok önemlidir. Yangın merdivenleri üretildikleri şekle göre iki kısma ayrılabilirler. Bunlardan bir kısmı dairesel olduğu için spiral yangın merdiveni olarak bilinir. Bu merdiven cinsinde basamaklar dönerken daraldığı için düşme tehlikesi fazladır. Bu yangın merdivenine aynı zamanda dairesel yangın merdiveni olarak da bilindiği için genellikle bu isimle anılır.

Dairesel merdiven veya döner yangın merdiveni kullanım alanı dar olduğu için fazla tercih edilmemektedir. Zaten 3 kattan fazla yeni binalarda dairesel merdiven yapımı yasaklanmıştır. Dairesel merdiven daha çok merdiven yapmaya uygun alan bulunamayan binalarda kaplayacağı alan diğer merdiven çeşidine göre daha az olacağı için tercih edilebilir. Ancak taşıyabileceği kişi sayısı sınırlıdır ve yapıları zayıftır ve çoğunun yere ulaşımı yoktur. Diğer bir çeşit olan merdiven ise Z tipi yangın merdivenidir. Bu merdiven daha geniş ve daha güvenli olduğu için yeni yapılarda en çok tercih edilen çeşittir. Bir de portatif yani taşınabilen yangın merdivenleri vardır. Bu merdivenler ulaşabilecekleri kat sayısına göre isimlendirilebilir. Herhangi bir tehlike anında kolay bir şekilde kurulumu yapılarak insanların sorunsuz bir şekilde tahliyesine vesile olabilir.

Kısacası her yapıda yangın merdivenine ihtiyaç duyulabilir. Bu merdiven ya kalıcı olarak binaya inşa edilir ya da gerektiği durumlarda itfaiye ve benzeri yollarla kullanılarak içeride mahsur kalan insanlara ulaşmamızı e o insanları olabilecek en hızlı şekilde tahliye etmemizi kolaylaştıran en önemli yangın tedbiridir. 

Yangın Merdiveni

Yangın merdivenleri "Z tipi" (çift kollu) yangın merdiveni ve "Dairesel" yangın merdiveni olarak iki guruba ayrılır. Yangın vb. doğal afetler dışında terör saldıırısı gibi binaların hızla boşaltılması gerekilen durumlarda da kullanılan yangın merdiveni insan hayatı için büyük önem arzetmektedir.

Yangın merdivenlerinde müşterilere çatı kaplaması, sahanlık ve basamak malzemesi, korkuluk tipleri ve boya konusunda değişik alternatifler sunulmaktadır. 17.06.2008    

Z Tipi yangın merdiveni

18.Yüzyılların sonundan Günümüze kadar gelen zaman içimde endüstriyel gelişmenin malzemesi çeliktir. Ekonomik, çevreci, esnek, depreme dayanıklı, kaliteli olması açısından tercih edilmektedir.
Biz Karaboğa Yapı Ürünleri Firması olarak müşterilerimizin Npı, Npu, Npl, Köşebentler, Profil ve Sac İşleme, Çelik Konstrüksiyon, Ferforje, Demir doğrama, Yangın Merdiveni ( Z Tipi ve Dairesel Yangın Merdiveni ) ile ilgili gereksinimlerini göz önünde bulundurarak projelerini bilgisayar ortamında görselleştirip, sözleşme yapıldıktan sonra deneyimli kadromuzla uygulama işlemine geçmekteyiz.

YANGIN MERDİVENİ GEREKLİ BİNALARIN KULLANIM SINIFLARI

Toplanma Amaçlı Binalar

Toplanma amaçlı binalar; tören, ibadet, eğlence, yeme, içme, ulaşım, araç bekleme gibi nedenlerle 50 veya daha fazla kişinin bir araya gelebildiği tüm binalar veya bunların bu amaçlarla kullanıldığı bölümlerini kapsar.(düğün salonu, ibadet yerleri, Restoranlar, spor salonları, sinema, tiyatro salonları )

Eğitim Amaçlı Binalar

Eğitim amaçlı binalar; ortaöğretim son sınıf dâhil olmak üzere 6 veya daha fazla kişi tarafından günde 4 saat veya daha fazla bir süre, ya da haftada 12 saatten fazla bir süre ile eğitim amacıyla kullanılan binalar veya bunların bu amaçla kullanılan bölümlerini kapsar.( anaokulları, ilköğretim okulları, özel dershaneler)

Sağlık Hizmeti Amaçlı Binalar

Sağlık hizmeti amaçlı binalar; fiziksel veya zihinsel bir hastalık veya yetersizlikten tedavisi veya bakımı veya küçük çocuklar, bakıma muhtaç yaşlıların bakımları için kullanılan 4 veya daha fazla kişinin yatırıldığı binaları veya bu amaçla kullanılan bölümlerini kapsar. ( bakımevleri, doğumevleri, hastaneler, huzurevleri, kreş-yuva )
 
Tutukevi, Cezaevi Ve Islahevleri
 
Çeşitli düzeylerde özgürlükleri kısıtlanmış ve güvenlik nedeniyle kendi kontrolleri dışında hareketleri sınırlandırılmış bireylerin barındığı binalardır.(cezaevleri, ıslahevleri )
 
Konaklama Amaçlı Binalar
 
Normal barınma amacıyla kullanılan, uyum maksatlı bölümleri bulunan binaları kapsar(oteller, moteller, yurtlar, apartman binaları, pansiyonlar )

Ticaret Amaçlı Binalar

Ticari malların teşhir ve satışı için kullanılan binaları kapsar.(alışveriş merkezleri, berber ve kuaför salonları, market ve süpermarket)

Büro Binaları

İş amacıyla her türlü büro hizmetlerinin yürütüldüğü, hesap ve kayıt işlemlerinin ve benzer çalışmaların yapıldığı binalardır.( bankalar, belediye binaları, muayenehaneler, mahkeme binaları, üniversite ve 50 kişinin altındaki derslikler )

KAÇIŞ MERDİVENLERİNİN YUVALARI VE DÜZENLENMESİ

Bir kaçış merdivenin indiği nokta ile dış açık alan arasındaki uzaklık, yangın merdiveninin zemin düzeyindeki güvenlikli dolaşım alanına indiği nokta açık-seçik görülebilen ve güvenlikli bir dış açık alana doğrudan erişebilen bir yerde olmalıdır. Kaçış merdivenlerinde her döşeme düzeyinde 17 basamaktan çok olamayan ve 4 basamaktan az olmayan aralıklarla sahanlıklar düzenlenecektir.
 
Merdivenlerde baş kurtarma yüksekliği basamak üzerinden en az 210 cm olmalıdır. Sahanlıklar arası kot farkı en çok 300 cm olmalıdır. Herhangi bir kaçış merdiveninde basamak yüksekliği 175 mm’den çok, basış genişliği ise 250 mm’den az olmayacaktır. Kaçış için kullanılmasına izin verilen merdivenlerde, basamağın kova altındaki en dar basış genişliği konutlarda 100 mm’den diğer yapılarda 125 mm’den az olmayacaktır. Her kaçış merdiveninin her iki yanında duvar, korkuluk ya da küpeşte bulunacaktır.
 
Genişliği 80 cm ya da daha az olan merdivenlerin yalnızca bir yanında korkuluk yeterlidir. Yangın merdiveni kovası ve yangın güvenlik holüne elektrik ve mekanik tesisat şaftı kapakları açılamaz. Yangın merdivenlerinin başladıkları kottan çıkış kotuna kadar süreklilik göstermesi esastır. Bodrum katlarda ve yüksek binalarda yangın merdivenlerine bir yangın güvenlik hölünden veya korunumlu bir holden geçilerek girilmesi zorunludur.

DÖNER TIP ÇELİK MERDİVENLER İÇİN TEKNİK ŞARTNAME

1-ANA TAŞIYICI BORU         : TS 301/2 DIN 2440 Normlarında 1. kalite siyah boru olacaktır.

        KAT ÖLÇÜ (inches)  DIŞ ÇAP (mm) ET KALINLIĞI ( mm )  Kg / m

1-5 kat arası   6”       139,7-165,1           4,85                      16,200-19,200

5-10 kat arası  6”       165,1                     4,85                                 19,200

10 kat üzeri     8”        219,1                    5                          26,400

    ANA TAŞIYICININ ZEMİNE MONTAJI: Bina yüksekliğine ve özelliklerine uygun olarak seçilecek ANA TAŞIYICI BORU ankrajlı beton üzerine, 1000 * 1000 mm ölçülerinde 10 mm et kalınlığında olan ve 80 kg ağırlığındaki bir plakaya bayrak şeklinde 4 ad. Parça plakadan oluşan saclar ile birleştirilip, çelik dübeller ile monte edilecektir.

    ANA TAŞIYICI EN ÜST NOKTASI: ANA TAŞIYICI Boru’nun en üst bitim noktası, boru içine yağmur suyunun girmemesi için uygun bir sac kapak ile kapatılacaktır. Kaynak Çapakları Temizlenecektir.

2-BASAMAKLAR: Merdiveni oluşturacak basamaklar,27,000kg/m,3/4mm

Kalınlığından düşük olmayan baklavalı sac’dan yapılacaktır. Basamakların üç kenarı en az 1 cm aşağı bükümlü olacaktır.

    BASAMAK ÖLÇÜLERİ: Basamak 800-1100mm(uzunluk),390-450 mm(geniş alanı),80-100 mm (ana taşıyıcıya kaynak ile birleşen dip nokta)80-100mm’lik bölüm yarım ay şeklinde özel kesimli olacak ve ana taşıyıcı boru ile tam temas edecektir. Basamak altında minimum en uzun kenarı 40mm,olan üçgen bir parça yerleştirilerek basamak ile boru arasında bir destek teşkil edecektir. Basamakların üç tarafı aşağı doğru kıvrımlı ise üçgen parçaya gerek duyulmaz.

    RIHT                        : Basamakların birbirinden yükseklikleri (RIHT) sahanlıklar arası mesafe ile düz oranda olacak yükseklik 170- 210mm arasında olacaktır.

    BASAMAK SAYILARI           : Basamakların sayıları sahanlıklar arasındaki mesafe ile düz oranda olacak ve kat başına en az 14 adet, en fazla 18 adet olacaktır.

3-ÇIKIŞ SAHANLIKLARI: Merdiveni oluşturulacak basamaklara, ulaşabilmek için yangın çıkış kapısının dış bölümüne üçgen kare şeklinde sahanlıklar koyulacaktır. Sahanlıkların boyu bir basamak boyu kadar, eni ise çıkış kapısının genişliği kadar olacaktır. Sahanlıklar 27,000 kg/m , ¾ mm kalınlığından düşük olmayan baklavalı sac’dan yapılacaktır. Sahanlıklar bina krişlerine,10*10 0,785kg/m kancalı saplama demirleri, kimyasal veya çelik dübeller ile monte edilecektir. Sahanlık kare ise dört tarafı, üçgen ise üç tarafı en az 20mm alta doğru bükümlü olacaktır.

Sahanlıkların mukavemetini arttırabilmek için 60*80*2,60, 6,310kg/m kutu profillerden karkas yapılıp, sahanlıkların esnemesi engellenecektir.

4- ÇEVRE KORKULUKLARI: Merdivenden tahliye olan kişilerin emniyeti için, merdiven çevresine bir basamağa en az 2 adet kaynatılacak vaziyette 20*20*2,25*25*2, 30*30*2 ölçülerinde korkuluk profilleri koyulacaktır. Bu profiller zemine kadar inecektir. Profillerin en üst noktaları içine yağmur suyunun girmemesi için sac kapakları ile kaynak vasıtası ile kapatılacaktır. Kaynak çapakları temizlenecektir.

5- MERDİVEN KORUNMASI: Merdivenin hava şartlarından korunabilmesi için 2 kat antipas ve tüm kaynak işleri bittikten sonra en az 1 kat yağlı boya ile boyanarak koruma altına alınması gerekmektedir.

Demirler antipas uygulamadan önce üzerlerindeki koruyucu yağlar, tiner veya muadili maddeler ile iyice temizlenilip 1. kat antipas bu temizlik işleminden sonra uygulanacaktır.

 Kat antipas işlemi tüm kaynaklar bittikten ve kaynak çapakları temizlendikten sonra uygulanacaktır.

Yağlı boya uygulaması 2.kat antipas uygulamasından en az 1 gün sonra uygulanacaktır. Yağmurlu havalarda antipas uygulama ve boyama işlemi uygulanmayacaktır.

Şayet merdiven yağmurdan ıslanmış ise, kuruması beklenip son kat merdiven tamamen kuruduktan sonra uygulanacaktır.

6-İŞ GÜVENLİĞİ: Merdiven uygulamasında çalışacak personel, baret(EN397),koruyucu ayakkabı(EN345),çapak gözlüğü(EN166),kaynak maskesi ve koruyucu kemer kullanmak zorundadır. Uygulama sahası Şerit bant ve tehlikeli bölge uyarı işareti ile çevrilecek, her hangi bir parça demir düşmelerinde 3. şahısların zarar görmeleri engellenecektir.

yangın merdiveni , yangın merdiveni çeşitleri, Z Tipi yangın merdiveni , Çift Kollu yangın merdiveni , Dairesel yangın merdiveni , Acil Durum Yangn Merdiveni, Acil Çıkış yangın merdiveni , Z Tipi Çift Kollu yangın merdiveni

        Belediye yönetmeliklerde yangın afetlerindeki can kaybını azaltmak nedeni ile yangın merdiveni zorunluluğu getirmiş bulunmaktadır. Böyle olunca ortaya sahte firmalar ve alan dışı işçilerin para hırsızlığı yapmak için cazip fırsatları öne sürülmüştür. Bu alan dışı firma ya da kişilere canınızı ve paranızı kesinlikle emanet dahi etmemelisiniz. Aksi takdirde alamadığınız hizmet ile paranızdan olurken bir yandan da canınızdan olabilirsiniz. Herhangi bir yangın durumunda ya da yangın türündeki acili yeti olan durumlarda kullanabileceğiniz ve sizi hayata bağlayan bu yangın merdivenlerini en yakın zamanda binanıza monte ettirmelisiniz.

        Sizlerde en kaliteli ve en uygun fiyatlarayangın merdiveni imalatı için bizim gibi tecrübeli bir firmayı seçmelisiniz. Yangın merdivenleri ile bir olay olduğunda can kayıplarına sebebiyet verilmesini önleyici bir fonksiyon görevindedir. Yaşamınızı güven altını alacak olan bu merdivenler ile acil durumlarda kolayca binanızı tahliye edebilirsiniz. Üstelik yangın anındaki telaşınızı da düşünerek yangın alarmı çaldığında kapıları otomatikman açılan yangın merdivenleri ürettik. Sizlerde İstanbul yangın merdiveni hizmetimizi alarak yaşamınıza memnuniyet ve güvenlik katabilirsiniz. Yangın merdivenini binaya inşa etmek büyük bir tecrübe ve hesap işi gerektirmektedir. Biz sizlere en uzman kadromuz ve daima bu konular hakkında güncelleme farkımız ile sizlere en iyi hizmeti vermekteyiz.

        Afetler gerçekleştikten sonra pişman olup üzüleceğinize tedbir alarak yaşamınızda pişmanlıklara yer vermeyebilirsiniz. Profesyonel çalışanlarımız ve konusunda seminerler eğitimler görmüş kadromuz ile yedi yirmi dört hizmetinizdeyiz.  Yönetmenlik kurallarına uyum ve çalışanların resmiyetinin buluştuğu Diyarbakır yangın merdiveni hizmetini de alabilirsiniz. Yaşamınıza yarar ve avantajlar katacak olan bu merdivenleri hiç zaman kaybetmeden en kısa zamanda inşa ettirmelisiniz. Ankara yangın merdiveni ile sizlerde aileniz akrabalarınız ve arkadaşlarınızla güvenli bir hayat yaşayabilirsiniz. Memnuniyet ve sağlamlık için sizlerde bizi seçmelisiniz.

         Uzman kadromuz ve engin tecrübemiz ile daima sizlerin güvenliği için hizmetinizdeyiz. En uygun fiyatlara ve çeşitli ödeme şekilleri ile sizlerde binanıza bu merdivenleri monte ettirebilirsiniz. Sizlerde tedbir almalı ve kötü olaylara sebebiyet vermemelisiniz. En kısa zamanda bize ulaşarak bu hizmetten en uygun fiyatlara yararlanabilirsiniz. 

Anket Araştırmamız Sonucunda http://www.istanbulyanginmerdiveni.net  adresinde bulunan alanında uzman firmayı tavsiye ederiz…

Yangın kapısı üretiminde kaliteden taviz vermeyen yangın kapısı satışı yapan firmalara ait linkler ‘’ Yangın Kapısı İmalatı, Yangın Kapısı Fiyatları’’
 
 
 
 
Yangın merdivenleri konusunda İtfaiye’nin sorumlulukları :
 
Bir müteahhit binaya başlamadan önce projesini hazırlar. Hazırlanan bu proje mutlaka yangın yönetmeliğine uygun olarak hazırlanmış olmalıdır. Proje üzerine, bir yangın durumunda kaçış yollarının nasıl planlandığı, yangın merdivenlerinin nerede olduğu, hangi malzeme ile yapılacağı, yönetmeliğe uygun şekilde yer almalıdır. İtfaiye bu projeye uygunluk verdikten sonra belediye yapı iznini verecektir.
 
Yapı iznini alındıktan sonra da müteahhitler plana uygun olarak ve belirlenmiş malzeme ile, yönetmelik esasları içinde inşaatı tamamlamak zorundadır. Bina tamamlandığı zaman müteahhit yine İtfaiye’nin kapısını çalmak zorunda. Bu defa İtfaiye’nin sorumluluğu yapılan işin yasal düzenlemelere ve verilen onaylara uygun yapılıp yapılmadığını kontrol etmek. Bu kontrol sırasında İtfaiye, binanın zaten elinde olan onaylanmış projesine göre yapıldığını görüyorsa sorun yok. Ama projeye uyulmamış noktalar tesbit ediyorsa bunların tamamlanmasını beklemek zorunda. Ve müteahhit bunları yapmak zorunda. Aksi halde İtfaiye onay vermeyecek. İkinci kontrolde İtfaiye bu eksikliklerin tamamlandığını görürse uygunluk verecektir. Ancak bu uygunluğu gördükten sonra belediye binaya oturma iznini verebilir. Bu oturma izni aynı zamanda binada kat mülkiyeti kurulması için de gerekli bir belgedir.
 
İtfaiye ekipleri, tamamlanmış binaları kontrole geldiklerinde, her zaman olabileceklerin en kötüsünü varsayarak karar vermek durumundadırlar. Binada en fazla kaç kişi bulunacağını varsayarak, yangın merdivenlerine açılan kapıların sıcaklık dayanıklığına, duman yalıtımına, merdiven genişliklerine ve basamak yüksekliklerine kadar herşeyi hesaba katmak zorundadırlar. Merdivenlere açılan kapılar içeriden bir itişle açılabilen, dışarıdan açılması mümkün olmayan, kendi kendine kapanabilen kapılar olması bile önemli bir ayrıntıdır.
 

Kendinizin ve Sevdiklerinizin Güvenliği İçin Yangın Merdiveninde Uzman Firmalar İle Çalışılmalıdır.

yangın merdiveni

 

Makale Açıklaması:            Yangın Merdiveni konulu makale..


Yangın çoğu zaman biz farketmeden evimizi sarar. Böyle durumlarda önceden bir planımız olmadığı için ne yapacağımızı şaşırıyoruz, paniğe kapılıyoruz. Paniğe kapılmak bizi çözümsüz kılıyor. Artık son çare cama, balkona çıkıp bir kaçış yolu aramakta kalıyor. Ancak binamızda bir yangın merdiveni olsa, kaçış yolumuzu da biliriz. Yangını söndüremeyeceğimizi anladığımız anda aklımıza ilk gelecek olan şey yangın merdivenine yönelmek olacaktır.

Afet durumlarını önceden planlama çok önemlidir. Ve yangın merdiveni, çok önemli bir tahliye aracıdır. Hiçbir havalandırması olmayan bina merdivenlerine yönelmek çoğu kişinin yaşamını kaybetmesine neden olmuştur. Ancak dediğimiz gibi, önceden yangın durumu planlansaydı ve bir kaçış yolu olarak yangın merdiveni olsaydı birçok kişi çaresiz kalmayıp hayatını kurtarabilirdi. Veya camdan balkondan atlamayıp, yangın merdiveninden planlı bir şekilde aşağıya inebilirdi.

Olası bir yangından, bir kaçış yolu olarak yangın merdiveni kullanımının önemi bu verdiğimiz örneklerle de sabitleniyor. Yangın merdiveni demek önceden planlama demektir. Alternatif ve güvenli bir kaçış yolu demektir. Yangınlarda gerçekleşen yaşam kayıplarının büyük bir kısmı bir kaçış yolu olmadığından, itfaiye müdahale edene kadar duman zehirlenmesi olduğunu unutmayalım. Afet durumlarını önceden planlayalım ve yangın merdiveni gibi kaçış yollarımızı mutlaka önceden ayarlayalım.

Size Tavsiye Edebileceğimiz Başka bir bilgilendirme makalemizde “Yangın Merdiveni Fiyatları” hakkındaki geniş bilgiye yer verdik.

 

Yangın Alevleri Hiç Beklemediğiniz Bir Anda Etrafınızı Sarabilir

yangın merdiveni

Makale Açıklaması:            Yangın Merdiveni konulu makale..

Makale İçeriği:         Yangın alevleri hiç beklemediğiniz bir anda etrafınızı sarabilir. Ve belki etrafınızda yangını söndürmek için yardımcı bir alet olmayabilir.

 İtfaiye ise geç haber verme, trafik, yolların dar olması ve başka nedenlerle geç kalabilir. Belki oturduğunuz mahallede şu haberlerde gördüğümüz cengaver insanlardan da olmayabilir. Bu gibi durumlarda sizi kurtarabilecek bir şey var : Yangın Merdiveni.

Sizin kurtulmanıza ve kaçmanıza yardım edecek birşey olmadığında kendinize kaçacak bir yol ararsınız. Ya binanızın merdivenine gidersiniz ya da cama balkona çıkıp yardım beklersiniz. Eğer gerekli yardım gelmezse belki camdan balkondan atlayıp hayati tehlike yaşayabilirsiniz. Eğer binanızda bir yangın merdiveni varsa gideceğiniz yeri biliyorsunuzdur. Zor bir durumda ilk olarak kendinizi yangın merdivenine ulaştırmaya çalışırsınız. Ve temiz havaya, sokağa en kolay bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Yangın çıkan evlerde ve binalarda yaşanan hayat kayıplarının büyük bir çoğunluğu duman zehirlenmesinden (karbonmonoksit zehirlenmesi) kaynaklanmaktadır. Bunun başlıca sebebi insanların kaçabilecek bir yer bulamamasındandır. Yangın esnasında insanlar panik yapıp bir sağa bir sola koşuştururlar. Kaçmak için uğraştıkları her yer kapalı olur. Merdivene giderler büyük bir duman bulutuyla karşılaşırlar. Çatıya çıkmak isteseler durum yine aynı. Oldukları yerde sıkışıp kalırlar. Çaresizce yardım beklerler ancak çoğu zaman yardım geç ulaşır. Eğer yangın merdiveni varsa insanlar ilk önce oraya giderler. Ve yangından uzak bir biçimde dumandan etkilenmeden aşağıya inerler.

Binanızda yangın merdiveninin olması ciddi yanmalara ve duman zehirlenmesine karşı çok önemlidir. Yangın merdiveniyle kaçış sayesinde ciddi yaralanmaların ve hayat kayıplarının önüne geçilebilir. Bir ev ofis kiralarken ya da daire satın alırken binanızda yangın merdiveni olmasına ve yangın merdiveni bakımlarının yapılmış olmasına dikkat edin. Yangın merdiveni hayat kurtarır, yangından kaçmayı mümkün kılar. Ailenizin, komşularınızın, çalışma arkadaşlarınız sağlığı için binanıza yangın merdiveni taktırın.

Size Tavsiye Edebileceğimiz Başka bir bilgilendirme makalemizde “Yangın Merdiveni İstanbul” hakkındaki geniş bilgiye yer verdik.

 

Yangın Kaçış Merdivenleri Yangında En Önemli Kaçış Yöntemlerindendir.

yangın merdiveni

Makale Açıklaması:            Yangın Merdiveni konulu makale..

Makale İçeriği:         Yangından kaçış yöntemlerinden birisi ve en önemlisi yangın kapısı, yangın merdivenleridir.

Ancak düzgün konumlandırılmamış ve gerekli bakımları yapılmamış yangın merdivenleri, en az yangın kadar tehlikelidir. Tıpkı yağmurdan kaçarken doluya tutulmak gibi. Bir yangından kaçış yolu ayarladığınızı zannederken daha büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalmayın.

Yangın merdivenlerinin ilk kurulumu ve düzenli bakımlarının yapılması çok önemlidir. Binaya göre yangın merdiveni tipinin doğru seçilmesi de çok büyük bir önem teşkil etmektedir. Doğru seçilmeyen yangın merdiveni ileride olabilecek bir yangında tahliye esnasında sıkıntılar doğurabilecektir. Aynı şekilde yangın merdiveninin binadaki konumu da tahliye için çok önemlidir. Çıkabilecek bir yangın esnasında dairelerden, ofislerden çıkış yolları çok önemlidir. Eğer yangın merdiveni binada doğru konumlandırılmamışsa yangından kaçamayabilirsiniz. Veya ilk kurulumda yangın merdiveni tipi düzgün seçilmemişse, aşağıya inişlerde kalabalık oluşup merdivende yol tıkanıklığı sonucu geç tahliye, yolun kapanması gibi sıkıntılar oluşabilir. Bu yüzden yangın merdiveni kurulumu yaparken seçeceğiniz firma çok önemlidir.

Piyasada insanları dolandıran, para için insan hayatıyla oynayan birçok firma mevcut. "Zaten yangın söndürme sistemi var çok büyük birşey olmaz" ya da "yangın merdiveni tam kapasite kullanılmaz" şeklinde düşüncelerle daha fazla para kazanmak için uygun ve güvenilir yangın merdiveni kullanmayan firmalar birçok hayata mal olmaktadır. Bu gibi firmalar, yangın merdivenlerinin bakımlarını da "zaten kullanılmıyor" diyerek gayrı ciddi yapmaktalar. Bu yüzden yangın merdiveni satın almadan önce firmadan gerekli bilgileri ve belgeleri isteyiniz, firmaya aklınıza gelen tüm soruları sorun. Aldığınız yanıta göre de firmayı değerlendirin.

Firmamıza istediğiniz an istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Biz önce insan hayatına değer veriyoruz, paraya değil. Yaptığımız işin her an sorumluluğunu taşıyoruz ve bu bilinçle hareket ediyoruz. Yangın merdiveni yangından kaçış için önemli bir yoldur, yolunuzu düzgün seçin.

Size Tavsiye Edebileceğimiz Başka bir bilgilendirme makalemizde “Yangın Merdivenleri” hakkındaki geniş bilgiye yer verdik.

 

En Önemli Kaçış Yolarından Birisi Yangın Merdivenidir.

yangın merdiveni

Makale Açıklaması:            Yangın Merdiveni konulu makale..

Makale İçeriği:         Bildiğiniz gibi yangından kaçış için en önemli yollardan birisi yangın merdivenidir.

 Hatta öyle ki ingzilicede yangın merdiveni, düz bir çeviriyle yangın kaçışı anlamına gelen "fire escape"dir. Ancak yangın kaçışı bir felakete de dönüşebilir. Doğru seçilmeyen yangın merdiveni tipi, yaşanabilecek bir iniş durumunda yangından kaçmaya çalışan insanlara zor anlat yaşatabilir. İşte bu yüzden yangın merdiveni tip seçimi gerçekten uzman kişilere bırakılmalıdır.

Piyasada bir çok yangın merdiveni tipi bulunmakta. Bunlardan binanıza, binanızdaki insan sayısına ve iniş yerine göre bir çok kritere bakılarak en uygunu seçilmelidir. Yangın merdivenleri temelde Z tipi (çift kollu) ve dairesel yangın merdiveni grupları olarak ikiye ayrılır. Dairesel yangın merdivenleri sarmal şeklinde aşağıya iner, Z tipi yangın merdivenleri ise klasik apartman merdivenleri gibidir. Yangın kapılarının konumuna, büyüklüğüne göre; acil bir durumda kaç kişinin merdivenden ineceğine göre; binanın konumuna göre ve daha bir çok kritere göre yangın merdiveni tipi seçilir. Tek bir kriter bile göz önüne alınmazsa ileride yaşanacak bir durumda sıkıntılar oluşabilir. Yangın merdiveni kurulumu için saha çalışması yapan ekiplerden hangi merdiveni neden kuracaklarına dair tüm detayları içeren bir rapor alınmalıdır. Bu sizin güvenliğiniz için oldukça önemlidir.

Yangın merdiveni tip seçimlerinde bir çok firmanın unuttuğu bir şey vardır. Binanın tipi, kaç kişinin ineceği gibi etkenlerin yanı sıra bir acil durumda hangi yaş grubunun ineceği de önemlidir. Örneğin bir eğitim kurumu olarak ilköğretim ortaöğretim dersanesi ile üniversite arasında çok büyük bir fark vardır. Acil bir durumda inecek yaş grubu da oldukça önemlidir. Firmamız bunun gibi daha birçok kriteri göz önünde bulundurur.

Afetten kaçarken daha büyük bir sorunla karşı karşıya kalmamak için yangın merdiveni tipi seçimini uzman kişilere yaptırın.

Size Tavsiye Edebileceğimiz Başka bir bilgilendirme makalemizde “Yangın Merdiveni Firmaları” hakkındaki geniş bilgiye yer verdik.

 

Yangın Merdiveni Aşağıdaki Binalarda Kurulması Mecburidir.

yangın merdiveni

Makale Açıklaması: Yangın Merdiveni konulu makale.

Makale İçeriği:        Yangın merdivenleri aşağıdaki binalarda kurulması mecburidir.

        Toplanma amaçlı binalar

Yangın merdivenleri 50 kişinin bir araya geldiği düğün, tören, eğlence, ibadet, ulaşım, restoran, tiyatro gibi binalarda zorunludur.

        Eğitim amaçlı binalar

6 veya daha fazla kişinin bir araya geldiği ve günde en az 4 saat kullanılan anaokulu, ilköğretim okulları, özel dersaneler, üniversiteler gibi binalarda zorunludur.

        Sağlık hizmeti veren binalar

Herhangi bir tedavinin gerçekleştirildiği binalarda yangın merdiveni zorunludur.

        Cezaevleri

Cezaevlerinde yangın merdiveni olması zorunludur.

        Konaklama amaçlı binalar

Otel, motel, pansiyon, yurtlar, apartmanlarda yangın merdiveni zorunludur.

        Alışveriş Merkezleri

Birden çok katı bulunan alışveriş merkezlerinde veya iş hanlarında yangın merdiveni kullanılması zorunludur.

        Büro binaları

Herhangi bir iş amacıyla büro hizmetlerinin yürütüldüğü veya benzer çalışmaların yapıldığı binalardır. Devlet daireleri de bu kapsama girer.

Aslında yangın merdiveni bulundurulması zorunlu binalar yönetmeliklerle sınırlı olsa da tüm çok katlı binalarda yangın merdiveni ve tek katlı yapılarda yangın kapısı bulundurulmalıdır. Çünkü yangının ya da başka bir afetin ne zaman geleceği belli olmaz. Belki 2 kişi yaşadığınız müstakil evinizde bir bayram ziyaretinde size gelen misafirlerinizle 15-20 kişi olacaksınız. Böylesi bir durumda çıkabilecek bir yangında tek çıkış yolunuz olan kapının kapalı olduğunu, pencerelerde de koruma korkulukları olduğunu düşünün. Eğer bir yangın kapınız varsa hızlı bir biçimde evi tahliye edebilirsiniz.

İki katlı bir binada yangın çıkarsa merdivenlerden hızlıca inerim diye düşünmeyin. Yangın sizin iniş yolunuzda çıkabilir ya da merdivenler kullanılamaz durumda olabilir. Böylesi bir durumda yangın merdiveninden hızlıca inebilirsiniz.

Yangın ve diğer doğal afetler ihmale gelmeyecek kadar ciddidir. Deprem öldürmez bina öldürür sözü 99 depremiyle birlikte aklımıza kazındı. O zamana kadar yapılan ihmaller binlerce insanımızın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Buna benzer çıkabilecek afetlerde önlemimizi önceden almalıyız. Yönetmeliğe bakmaksızın binalarımıza yangın merdiveni ya da yangın kapısı kurmalıyız.

Size Tavsiye Edebileceğimiz Başka bir bilgilendirme makalemizde “Yangın Merdiveni İmalatı” hakkındaki geniş bilgiye yer verdik.
 
 
Yangın Merdiveni Yapımında Yapılan Yanlışlar:

Yangın merdivenleri malumunuz metal profiller veya mecburi proje uygulamaları veya taşıyacağı aşırı yük nedeni ile tercih edilen taşıyıcı genel konstrüksiyon ürünleri olan NPU veya NPI gibi metal ürünlerden imal edilir.

Kullanılacak olan malzeme yapılacak çelik konstrüksiyon yangın merdiveninin ölçüleri ile yani uygulanacak olan yapının genişliği veya yüksekliği ile doğru orantılıdır.

İnsan sirkülasyonunun veya fazla sayıda insan barındıran çok katlı yüksek veya geniş yapılarda yangın merdiveni ebatları yapılarda panik durumu yaşandığı olayların yangın, terör, kısaca acil çıkış gerektiren durumların tahliyesi sırasında daha fazla insan taşıyacağı için daha büyük ebatlarda ve daha dirayetli malzemeler kullanılarak imal edilmek zorundadır.

Bu tür durumlarda yangın merdiveni imal ederken bu konuda uzman olan kişi veya kurumların ön gördüğü yada mecburi kıldığı kurallara ve şartlara uyulmak zorundadır.
Yangın merdiveni imalatında yapılan yanlışları özetlemek gerekirse maddeler halinde sıralayalım;

    Uzman görüşü olmadan karar verilen konstrüksiyon malzemeleri yani profiller vs. kullanılarak yapılan yangın merdivenleri;

Bu konuyu açmak gerekirse her demir doğrama işi yapan kişi veya firma piyasa diliyle demirci yangın merdiveni yapabilir veya doğru malzemeyi bilir ve buna göre imal eder anlamına gelmez.

Çünkü yangın merdiveni yapmak her hangi bir kapı pencere yapmak gibi değildir. Güvenlik amaçlı yapıldığından ve yönetmelik gereği mecburi olduğundan belirli şartların ve yapım şeklinin bilinmesi yerine getirilmesi gerekmektedir.  Yani her kaynak yapabilen yangın merdiveni imalatından anlamaz ve yapamaz yangın merdiveni yapmak ayrı bir bilgi ve tecrübe gerektirmektedir.

    Yangın merdiveni imalatı esnasında malzeme kullanırken müşteriye verilen ucuz fiyat nedeni ile iş ve malzeme kalitesini düşürmek;

Bu konuda yangın merdiveni yaptırılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Hepimizin yaptığı gibi bir iş yaptırmadan önce doğal olarak fiyat araştırması yaparız. Araştırma yaparken sadece fiyat odaklı yaklaşmak büyük yanlıştır.

Mutlaka teklif veren firmaların tekliflerinde ne malzeme kullanacağı imalat aşamalarını nasıl yapacağını taahhüt eden beyanları olmalıdır.

Örneğin yangın merdiveninin basamak ve sahanlıklarında kullanılacak taban sacları 2/3 mm baklavalı sac olmalıdır.

Kullanılacak malzemeyi teklifte yazması yeterli değildir teklif sonrası imalat aşamasında mutlaka malzeme kalınlıklarını ve evsafını kontrol ediniz.

Bu konuda özenle uyarmamızın amacı son zamanlarda ithal edilen bazı taban saclarının aynı görünümde ama standart dışı ½  mm kalınlığında kırılmaya ve baskıya dayanıksız esneme gösteren kısa ömürlü malzemeler kullanıldığını biliyoruz.

Değerinin altında fiyat veren firmalar maalesef bu tür malzemeler kullanarak iş yapmakta sonrasında tüketiciler ruhsat alma veya itfaiye raporu alırken en önemlisi bir kaç yıl sonra yapılan işin kırılıp dökülmesi gibi büyük sorunlar yaşamakta dır.Bu durumda size ekstra maliyet ve zaman kaybı demektir.

    Yangın merdiveni yapılacak olan yapıda keşif işlemi yapılmadan imalat yapılacak sahayı tespit etmeden verilen fiyatlar;

Böyle durumlarda fiyat aldığınız firma veya kişiler keşif işlemi yapmadan fiyat veriyorlarsa itibar etmeyiniz. Keşif aşaması maliyetli ve zahmetli bir iştir. Teklif verilecek olan işin onaylanıp onaylanmayacağı henüz belli değildir ve sonucu belli olmayan bir iş için çoğu amatör firmalar maliyetli bir keşif işlemi yapmak istemezler. Bir firma için keşif işlemi demek en az 1 personelin yarım gününün gitmesi ve keşif yerinin uzaklığına göre değişen yol masrafıdır.

Özetle bir keşif maliyeti ortalama 100 TL. dir ve bu işi hakkıyla yapmayan ucuza malederek iş almaya çalışan firmaların tercih etmediği bir durumdur. Firmamız keşif işlemini ücretsiz olarak yapmakta ve müşterimizden her hangi bir bedel istenmemektedir.

Mutlaka fiyat alacağınız iş için, iş yapılacak yerde keşif işlemi yapılmasını talep ediniz keşif yapmaya gelen ustanın yönetmelik hakkında veya yapılacak işin detayları hakkında bilgi alınız ve bahsedilen konulara vakıf olup olmadığını kontrol ediniz. Keşif yapılan iş sonrası fiyat tekliflerini değerlendiriniz.


Alacağınız yangın merdiveni tekliflerinde mutlaka iş teslim süresinin belirtilmesini isteyiniz.

Ve bu konuda zamanında bitirilmeyen iş için bir yaptırım uygulayınız yahut talep ediniz.  Maalesef yine değinmek zorunda kaldığımız değerinin altında fiyat vererek sırf işi almak için hem sektörümüze hem müşterilerimize zarar veren firmalar genelde 3 günlük işi 15 güne hatta 1 ay gibi uzun bir süreye yayarak teslim etmektedir. Bu durum sizi fazlasıyla rahatsız edebileceğini tahmin edersiniz. Ucuz fiyat politikasıyla fazla iş alma ve sürümden kazanma yoluyla yola çıkan kişi yada kurumlar alınan normalinde 3 günlük işi 1 ayda tamamlayarak eş zamanlı kapasitesinin üzerinde iş alarak bir çok kişiyi hem zamandan hem mali olarak mağdur etmektedir.

Bu konuda bir çok müşterimiz firmamıza müracaat ederek yarım kalmış işi veya yönetmelik haricinde yapıldığı için belediye ve itfaiye onayı alamadıkları işleri tamamlamamızı talep etmektedir.

Bütün sayılan bu binalar, insanların sayıca fazla olduğu ve genelde çok katlı binalardır. Önemli olan yangın gibi bir acil durumda insanların zarar görmeden binadan tahliyesidir. DEVAMINI OKUYUN :
 

Size Tavsiye Edebileceğimiz Başka bir bilgilendirme makalemizde “Yangın Merdiveni İmalatı” hakkındaki geniş bilgiye yer verdik.
 

BURSA YANGIN MERDİVENİ UYGULAMALARI

İnsan hayatı her zaman büyük önem taşıyan bir konudur ve bu nedenle de insan hayatının güvenliğini sağlayabilmek amacıyla alınan tedbirlerin artırılması düşüncesiyle yangın merdiveni kullanımının ve binalara bu merdivenlerin konulması zorunlu hale getirilmiştir. Yıllardır bu sektörde hizmet vermekte olan Bursa yangın merdiveni firmamız konuyla ilgili tüm yükümlülüklerinizden en doğru ve kaliteli şekilde kurtulabilmenize olanak sağlamaktadır.

İnsanların canını tehlikeye atmak pahasına konuyla ilgili olmayan daha önce hiç bu konu ile ilgili bir iş yapmayan kişi ve firmaların sırf zorunluluk doğduğundan dolayı bu alana yönelmeleri ve ucuz işçilik ve kalitesiz yapılarla insanları kandırdıkları görülmektedir. Elbette söz konusu firmalar çalıştığınız için kendinizi rahat hissetmeniz söz konusu olacaktır. Ancak herhangi bir tehlike anında yaşanabilecek olumsuzluklar yine size sorumluluk yükleyecektir. Bu nedenle de konuyla ilgili çalışmalarınızı gerçek uzmanların eline bırakmanız daha doğru olacaktır. Söz konusu firmaların yaptığı projelerde bile ilk bakışta pek çok hata göze çarpmaktadır. Hâlbuki bu yapıların hayat kurtarabilmeleri için amacına uygun şekilde projelendirilmesi önem taşımaktadır ve konu ile ilgili yönergeler de yürütmeliklerle sabitlenmiş durumdadır. Konu ile ilgili mevzuatı titizlikle takip edip inceleyen ve her yeniliği yapılacak işlemlerde son teknoloji ürünleri kullanılarak gerçekleştiren firmamız sayesinde bütün yangın merdiveni işlemleriniz sorunsuz ve eksiksiz olarak gerçekleştirilebilmektedir. 

Bursa ili içerisindeki ilçelere ve çevre ilçelere yangın merdiveni hizmet vermekte olan Bursa yangın merdiveni firmamız sayesinde olası tehlike durumlarında acil çıkış merdivenlerinizi güvenle kullanabilmeniz söz konusu olacaktır. Bu şekilde hiç sorun yaşamadan çıkışa yönelebilmeniz ve binayı acil bir şekilde boşaltmanız gereken durumlarda panik yapmadan tahliye işlemlerini sonlandırabilmeniz mümkün olacaktır. Firmamız size merdivenlerin düzenli bakımı ve korunma şekli ile ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri de vererek yangın merdivenlerinizin uzun süre dayanıklı kalabilmesini mümkün kılmaktadır.

Daha Fazla Bilgi İçin ‘’Yangın Merdiveni Fiyatları’’ Adresini Ziyaret Edebilir Yangın Merdiveni Hakkında Bilgi Edinebilirsiniz…
DAİRESEL YANGIN MERDİVENİ KULLANIMINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Bir insanın en temel haklarından olan ve doğduğu andan itibaren sahip olduğu en büyük hak "yaşama hakkı" olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hakkın kasti olarak ya da yapılan hatalarla elinden alınması da suç olarak görülmektedir. Bu nedenle ülkemizde insanın en temel hakkının korunabilmesi için alınacak bazı tedbirlerin zorunlu hale geldiğini görebilmemiz mümkün olmaktadır. Bunlardan biri de yangın merdiveni kullanımı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Z tipi ve Dairesel yangın merdiveni olarak iki türde uygulanması söz konusu olabilen bu merdivenlerin uygulamasında doğru kararlar verilmesi ve kanunla belirlenen standartlara uygun olarak binalarda uygulanması kadar bakımları ve korunmaları da önem taşımaktadır. Özellikle dairesel merdivenler kolay yapıldığından dolayı zamanla aşınıma uğramaya ve dışarıda olduğundan dolayı yağmur suyu gibi nedenlere bağlı olarak paslanmaya oldukça elverişli durumda yer almaktadır. Bu durum da merdivenlerin dayanım gücünün düşmesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlardan merdivenlerin korunmasını sağlayabilmek için sürekli ve düzenli bakımlarının yapılması şarttır. Bunun yanı sıra kurulumları yapılırken hâkim rüzgâr yönünde merdivenlerin konumlandırılması dayanıklılığının uzun süre devam etmesi açısından önem taşımaktadır. Özellikle kış aylarında sıklıkla rastlanılan kar ve buzlanma gibi sebeplerden dolayı aşınımın fazla olması nedeni ile de bu durumlarda merdivenlerin temizlenerek zarar verici etkenlerin uzak tutulmasında fayda bulunmaktadır. 

Gerekli önlemlerin alınmaması ve merdivenlerin korozyona yani aşınıma karşı ya da paslanmaya karşı korunmaması durumunda merdivenlerin kişi taşıma kapasitesinde düşmeler yaşanması söz konusu olacaktır. Bu da acil çıkış yapılması gereken durumlarda kullandığınız zaman hayatınızı tehlikeye atmanıza neden olacaktır. İstanbul yangın merdiveni konusunda uzman olan firmamız sayesinde kontrollerin düzenli olarak yapılması ve bakımının nasıl yapılması gerektiği ile ilgili gerekli bilgilerin konuyla ilgili kişilere verilmesi nedeni ile bu durumlarla karşılaşmanız söz konusu olmayacaktır.

 

ACİL DURUM ÇIKIŞLARI

Olası yangın anlarında ve diğer pek çok doğal afet anında yaralanma ve ölüm risklerini azaltabilmek amacı ile kullanılan merdivenlere yangın merdiveni denmektedir. Bu merdivenlerin genellikle bina dışında olduğu gözlemlense de uygun binalarda binanın ortasında ayrı bir bölme olarak ve balkondan çıkış olarak kullanılabilmeleri mümkün olmaktadır. Bunun nasıl olabileceğine ise alanında uzman bir mühendisin karar vermesi gerekmektedir.

Hem yangın anında hem de diğer pek çok hayati risk taşıyan durumlarda kullanılarak can güvenliğinin daha hızlı bir şekilde sağlanabilmesine olanak sağlayan bu acil çıkış merdivenlerinin kanuni olarak sahip olması gereken bazı özellikler bulunmaktadır. bir mühendislik bilgisine ihtiyaç duyulan yangın merdiveni projelerinde deneyim de büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca her bina için farklı bir projelendirme yapılması gerektiğinden dolayı yangın merdiveni uygulamalarında asıl önemli kısım binaya yapılan keşif gezisi ve bu gezi esnasında yapılan incelemelerdir. Konut olarak kullanılan bir yapının sahip olduğu merdivenler ile kreş olarak ya da yatılı hastane olarak kullanılan bir binanın sahip olduğu merdivenin aynı özelliklere sahip olması elbette söz konusu olamaz. Birçok kişinin sağlıklı olsa da kullanmakta güçlük çektiği yangın merdiveni modelinin yatılı hastaların kaldığı bir hastanede uygulanmasının zaten bir anlamı da yoktur. Asıl amaç can güvenliğinin sağlanması olduğundan dolayı binada bulunan kişilerin özelliklerinin de dikkate alınması gerekmektedir.

Doğru olarak projelendirildiğinde ve uygulaması doğru yapıldığında hayat kurtaran bir işlevi olan yangın merdivenleri Z tipi ya da Daireselyangın merdiveni çeşitlerinden hangisi olursa olsun amacına hizmet edebilmektedir. Ancak yapı ile uyumlu olmayan ve binada bulunan kişilerin rahatlıkla kullanabileceği özelliklere sahip olmayan bir yangın merdivenin işlevlerini tam olarak yerine getirmesi söz konusu olmayacaktır. Bunun için tercihlerinizi işinin ehli olan uzmanlardan yana kullanmanız doğru olacaktır.

Bir sonraki ‘’İstanbul Yangın Merdiveni’’ başlıklı makalemide yangın merdivenleri hakkında geniş bilgilere yer verdik yangın merdiveni işlerinizi yaptırmadan önce okumanızı tavsiye ederiz…

Linkler : Yangın Merdiveni İmatatı, Yangın Merdiveni, Yangın Merdivenleri, İstanbul Yangın Merdiveni, Çekmeköy Yangın Merdiveni, Ümraniye Yangın Merdiveni, Diyarbakır Yangın Merdiveni, Bursa Yangın Merdiveni, Tekirdağ Yangın Merdiveni.
Bir önceki “Yangın Merdiveni Fiyatları” başlıklı yazımızda, ücretsiz keşif hizmetlerimize ilişkin bilgiye yer verdik.
 
YANGIN MERDİVENLERİNİN AMACINI UNUTMAYIN
 
Söz konusu yangın olduğunda az ya da çok bir hayati tehlike söz konusu olmaktadır. Bu tehlikenin en az seviyede olabilmesini sağlamak ve yangın nedeni ile olan can kayıplarını engelleyebilmek adına insanların yoğun olarak bulundukları pek çok binada yangın merdivenlerinin bulundurulması zorunlu hale getirilmiştir. Ancak her ne kadar yangın merdivenleri zorunlu olarak pek çok binada uygulanıyor olsa da pek çok binada bu merdivenlerin kapılarının kilitli olduğu göze çarpmaktadır.
Hem yangından korunup mümkün olduğunca çabuk bir şekilde dışarı çıkmanızı sağlayacak olan merdivenlere ulaşmanız gerektiği sözlenip hem de binada sıkışıp kalmak yerine yangın merdivenlerinde sıkışıp kalmamak için bu merdivenlerin kapılarının kilitli olmaması gerekmektedir. Ancak olası hırsızlık gibi durumlara karşı tedbir amaçlı olarak bunların kilitli oldukları görülmektedir. Bunun nasıl çözüme kavuşturulması gerektiğine karar verirken en doğru yardım alanında uzman yangın merdiveni firması ile çalışmanız olacaktır. Onlar bu merdivenlerin nasıl kurulması ve kullanılması gerektiği ile ilgili olarak size gereken bilgiyi vereceğinden dolayı olası tehlikeli durumlarda nasıl davranmanız gerektiğini bilebilmeniz mümkün olacaktır. Yangın merdiveni modellerine genel olarak baktığımızda her katta bir merdivene geçiş kapısı ve merdivenlerden sokağa çıkabilmek için bir çıkış kapısı olduğunu görebilmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca bu merdivenlerin yerden bir miktar yüksek olduğunu görmeniz de mümkün olacaktır. Her gün insanların giriş yaptığı saatlerde açık olması ve çıkış yaptıkları saatlerde kapatılması bina boş olduğu durumlarda güvenliğin sağlanabilmesine olanak tanıyacaktır. 
Bu durumlar için sormamız gereken soru can güvenliğinizin mi yoksa mal güvenliğinizin mi daha önemli olduğudur. Eğer cevabınız can güvenliğiniz ise merdivenleri kilitleyerek insanların bina içerisinde ya da merdivenler içerisinde sıkışıp kalmasını engellemeniz en doğru hareket olacaktır. Bu merdivenlerin asıl amacı insan hayatını korumaktır ve buna engel olmak ile merdiveni yaptırmamak arasında hiçbir fark yoktur.YANGIN MERDİVENİ FİYATLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER
 
Gün boyunca çeşitli sebeplere bağlı olarak girip çıktığımız binalarda yangın merdivenlerinin zorunlu olarak bulunduğunu görebilmemiz mümkün olmaktadır. Kanunen pek çok binaya uygulanması zorunlu olan bu acil durum çıkış merdivenleri elbette uygulanırken farklı fiyatların uygulanması söz konusu olmaktadır.
Yangın merdivenlerinin kalitesinden ödün vererek fiyatının düşürülmesi söz konusu olmamaktadır. Çünkü standart olarak bu merdivenlerin kullanacak kişi sayısına bağlı olarak bazı standart ölçülere sahip olmaları gerekmektedir. Peki, bu fiyatlandırmalarda etki eden unsurlar nelerdir? İlk önce elbette kaç katlı bir binaya uygulanacağı bu hususun belirlenmesinde önem taşımaktadır. 3 katlı bir binaya uygulanacak aynı kalınlık ve genişlik özelliklerine sahip yangın merdivenleri ile 6 katlı binaya uygulanacak olan aynı malzeme kalınlığı ve genişliğine sahip olan merdivenin kullanımında fiyat farklılığının doğması söz konusu olabilmektedir. Bununla birlikte merdivenlerin bir basamağının genişliği, iki basamak arasındaki boşluğun azlığı gibi ölçü ayrıntıları nedeni ile fiyatlarda düşme ya da yükselme söz konusu olabilmektedir. Elbette bu durumun mümkün olduğunca daha uygun fiyata gelebilmesi için Bursa yangın merdivenleri hizmeti vermekte olan firmamız kanunlar ile belirtilen standart ölçülerin ışığında uygulanabilmesi mümkün olan merdiven modelini çıkararak size doğru hizmet vermektedir. İki basamak arası mesafenin 50 cm'den fazla olmaması gereken koşullarda 55 cm yaprak fiyatı azaltma gibi insan hayatını tehlikeye atacak durumların yaşanması firmamızda söz konusu olmamaktadır. Doğal olarak alacağınız hizmetten memnun kalmanız mümkün olacaktır.
İşinin ehli olan uzmanlarla çalışan ve personelini yeni çıkan teknolojilere uyum sağlayabilmeleri için gereken eğitim ve sertifika programlarına dâhil eden firmamız sayesinde hem en ekonomik yangın merdivenleri ile bütçenizi zorlamamanız hem de standartların dışına çıkmamanız ve yükümlülüklerinizi tam olarak yerine getirmeniz mümkün olacaktır. Üstelik firmamız işlemler öncesi inceleme için bir uzmanını size yönlendirdiğinden dolayı uygulama sonrası karşınıza çıkarılan kabarık faturalarla karşılaşmanız söz konusu olmayacaktır.
 
YANGIN MERDİVENLERİ NEDEN ZORUNLUDUR?
 
Yaşadığınız sitelerde, hastanelerde, okullarda ve aklınıza gelebilecek pek çok binada yangın merdiveni bulunduğunu görmeniz mümkün olmaktadır. Pek çok bina zorunluluk nedeni ile yaptırmış ya da yaptırıyor olsa da insan hayatının korunabilmesi için yangın merdivenleri büyük bir önem taşımaktadır. Bu çıkışlar sayesinde insanlar binadayken oluşan yangın ve diğer pek çok doğal afet durumlarında bu merdivenlere yönelerek binayı boşaltabilmeniz daha kolay olduğundan dolayı insanların yoğun olarak bulunduğu binalarda yangın merdivenleri bulunma zorunluluğu vardır.
Normal çıkışları kullanabilmek için size engel olabilecek olan pek çok ayrıntının yer aldığı binalarda, her bir kattan inerken çeşitli sebeplere bağlı olarak -takılma, düşme, üzerinize bir şey düşmesi gibi- binadan çıkmak ile ilgili olarak sorun yaşamanız söz konusu olabilmektedir. Üstelik aynı anda yüzlerce kişinin aynı kapıya yönelmesi binadan çıkarken de insanların izdiham yaratmasına neden olabilmektedir. Oluşan panik ortamında kendinize bilmeden de olsa zarar verebilmeniz söz konusu olacağından dolayı bu durumların önüne geçebilmek ve mümkün olduğunca çabuk bir şekilde binayı boşaltmayı mümkün kılabilmek için yangın merdivenlerinin bulunması önem taşımaktadır. Binanın yüksekliğine ve katta bulunan kullanıcı sayısına göre binalarda Z tipi ya da Dairesel yangın merdiveni çeşitleri uygulanabilmesi söz konusu olabilmektedir. Hangisinin kullanılması gerektiğine ise yapılacak ön inceleme sonucu işinin ehli olan mühendisler karar verebilmektedir. Bununla birlikte insanların merdivenlerden rahat inebilmeleri için basamak yüksekliklerinin de nasıl olması gerektiğine mühendisler karar vermektedir.
Binada bulunan insanların genel profilleri göz önünde bulundurularak uzmanların merdiven genişliği, basamak genişliği, basamaklar arası uzaklık ve merdivenler ile zemin arasındaki yükseklik gibi konulara karar vermesi gerekmektedir. Her bina için bu durum farklılık gösterebildiğinden dolayı standart ölçülerde bir yangın merdiveni uygulanması söz konusu değildir.
ETİKETLER : yangın merdiveni imalati, istanbul yangın merdiveni, bursa yangın merdiveni, ankara yangın merdiveni, adana yangın merdiveni, adıyaman yangın merdiveni, antalya yangın merdiveni, yangın merdiveni, yangın merdivenciler, yangın merdivenci, yangın merdivenleri.

YANGIN MERDİVENLERİ İLE HAYAT KURTARIN

        Binaların dış kısımlarına monte edilmiş bu olanyangın merdiveni olabilecek kötü bir durumda sizi hayata bağlayan en önemli araçtır.  Kazayla veya patlama ile olabilecek olan bir yangında acilen bu merdivenleri kullanarak kötü durumlara sebebiyet vermezsiniz ve hayatınızı bu gibi olası durumlarda kurtarmış olursunuz.  Sağlam ve kaliteli demirlerden yapılmış olan bu merdivenler her binanın dışına monte edilmeli ve aslında bir nevi kurtuluş kapısı olarak görülmelidir.  Oturduğunuz binadaki her kata ayrı ayrı gelecek şekilde pencereler koyulur ve merdivene çıkış kapıları oluşturulur.

        Yangın veya benzeri durumlarda dış kapıyı kullanamayacak olduğunuz her acil anda bu merdiveni rahatça kullanabilir ve hayatla iletişiminizi kurabilirsiniz. Ve teknoloji çağına ayak uyduran birçokyangın merdivenleri modelleri bulunmaktadır. Örneğin kapının çıkış yeri olduğu anlarda ise yangın esnasında otomatik olarak yangın alarm çaldığında kapı kendiliğinden açılır ve böylece acil anlarda düşünemeyecek olduğunuz anlarda çıkış kapısının kilidi ile uğraşmaz otomatik kilit ile kolayca dışarıya çıkabilirsiniz. Bu yangın merdivenlerinin türleri; Z tipi ve Dairesel şekiller olmak üzere iki şekildedir. İkamet ettiğiniz binanın dış şekli ve görünümüne göre kullanışlı olacak olan merdiveni seçip kolayca bizlere siparişinizi verebilirsiniz.

    Siz hayatınızı ne kadar ciddiye alıyorsanız biz de siz hayatınızı etkileyen bu işimizi büyük bir ciddiyetle yapmaktayız. İstanbul yangın merdiveni tarzları ile sizlere sunduğumuz kaliteli ürün ve ekonomik fiyat ile fark yaratmaktadır. İşinde uzmanlaşmış olan çalışanlarımız oturduğunuz binanın yapısal özelliklerini göz önünde bulundurarak sizlere Z tipi veya dairesel olan yangın merdivenleri önerir ve büyük bir ciddiyetle binanıza monte edilir. İşin ciddiye alan bir firma olarak diğer firmalara göre yaptığımız işe iki kat hassasiyet ve özen göstererek sizlere hizmet veriyoruz. Malzeme alışlarımızda büyük bir titizlik göstererek iyi maliyetlere kaliteli ürünler alarak sizlere hizmetler sunuyoruz. Binanız eğer çok katlı ise sizlere Z tipi yangın merdivenlerin binanız için daha iyi bir konum sağladığını veya binanız az katlı ise dairesel merdivenlerin sizler için daha kullanışlı olacağını işimizin en başında incelemeler yaparak kararlar veriyoruz.  Türkiye’nin her yerinde konumuna göre ve kalitesine göre değişenyangın merdiveni fiyatları ve sizlere özel en iyi fırsatlar ile ürünlerimizi sizlerin beğenilerine sunuyoruz.

        Sizlere senelerce kullanabileceğiniz bu sağlam ve kaliteli malzemelerle bütçenize uygun merdivenleri sizler için güvenliğiniz için yapıyoruz. Müşterilerimizin yani sizlerin isteklerini karşılayacak bir şekilde hazırlamış olduğumuz bu merdivenler sizin tedbirinizden sonra  ikinci kurtarıcı aracınız olarak kullanılır. Siz ve hayatınız arasındaki bir köprü vazifesindedir. Ve yine merdivenleriniz yapıldıktan sonra belirli süreler içerisinde hayatınızda önemli bir fonksiyon gören bu merdivenlerin bakımını yapmalı bu sayede yaşamınızı çöpe atmamalısınız. Dairesel merdivenler ile Z tipi merdivenlerin dış kapıları yine sizin rahatlıkla dışarıya çıkabileceğiniz açıyı hesaplayarak merdivenin dış kapısı yerleştirilir. Binanızın güvenliği için merdivenin dış kapısının bulunduğu yere demir parmaklıklar örülebilir ve böylece hırsızlık olaylarının da önünü kesmiş olabilirsiniz.

Ailenizi ve kendinizi düşünüyorsanız yaşamınızı ciddiye alıyorsanız yangın ihtimalini düşünüp kesinlikle binanıza bir merdiven monte ettirmelisiniz.  Bu şekilde tedbirler alarak ailenizin komşularınız ve çocuklarınızın hayatını kurtarabilir böylece bunun önemini kavrayabilirsiniz. Herkesin yapamayacağı bu merdivenleri dikkatli hesaplamalar göz önünde bulunarak ve bazı ihtimaller düşünülerek uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde hayat kurtarayım derken  kaza ile hayatınızdan dahi olabilirsiniz. Bu ciddiyet gerektiren işi gerek engin tecrübemiz gerekse edindiğimiz bilgiler gereğince  uzman kadromuz ile en uygun fiyatlarla sizlere sunmaktayız. Tedbir hayat kurtarır.

http://www.ferforjeci.gen.tr http://www.celikcatici.com http://www.ferforjekapi.net http://www.yanginmerdiveni.biz http://www.yanginkapisi.gen.tr http://www.yanginmerdiveni.gen.tr http://www.celikcati.biz http://www.demirdograma.gen.tr  http://www.istanbulyanginkapisi.com http://www.makaraliyanginmerdiveni.com http://www.yanginkapilari.org http://www.yanginmerdivenifiyatlari.com http://www.yanginmerdiveni.name http://www.doneryanginmerdiveni.com  http://www.demircati.com http://www.ztipiyanginmerdiveni.com http://www.mantolamaci.gen.tr http://www.velikaraboga.com.tr  http://www.yanginmerdiveniimalati.com http://www.yangincikiskapisi.com http://www.daireselyanginmerdiveni.com  http://www.celikcatifiyatlari.gen.tr http://www.yanginmerdiveni.web.tr http://www.yanginmerdiveni.com.tr http://www.yanginkapisi.biz http://www.yanginkapisifiyatlari.gen.tr http://www.yanginmerdiveni.us http://www.yanginmerdiveni.name.tr  http://www.yanginkapisifiyatlari.org http://www.istanbulcelikcati.net http://www.camliyanginkapilari.com  http://www.ztipiyanginmerdiveni.net http://www.yanginmerdivenifiyatlari.net http://www.istanbulyanginmerdiveni.net  http://www.yanginmerdivenciler.com http://www.ucuzyanginkapilari.com http://www.yanginmerdiveni.info.tr  http://www.kuranagoreyasamak.com http://www.ucuzyanginmerdiveni.com http://www.yanginsprinkleri.gen.tr http://www.yanginmerdiveni.info  http://www.yanginsprinksistemleri.com  http://www.yanginmerdivenci.com  http://www.yanginmerdiveniistanbul.com  http://www.yanginmerdivenifirmasi.com  http://www.yanginkapisi.name  http://www.yanginkapisifiyati.com  http://www.acilcikiskapisi.org  http://www.yanginkapilari.info  http://www.yanginkapilari.name  http://www.yanginkapilari.web.tr http://www.yangınmerdiveni.com.tr http://www.yanginmerdiveni.tv.tr  http://www.yanginmerdivenci.net  http://www.yanginmerdivenleri.org  http://www.yangin-merdiveni.com  http://www.yanginmerdivenifirmalari.com  http://www.yanginmerdivenleri.gen.tr  http://www.yanginmerdivenleri.biz  http://www.cekmekoyarackiralama.com  http://www.yanginmerdivenifiyati.net http://www.yanginmerdivenleri.web.tr  http://www.yanginsprinksistemi.com  http://www.yanginkapisi.biz.tr  http://www.istanbulyanginkapilari.com  http://www.yanginmerdiveni.biz.tr    http://www.yanginkapisiimalati.org  http://www.celikcatiimalati.com  http://www.yanginkapilarim.com  http://www.yanginkapisimalatim.com  http://www.yanginmerdivenlerim.com  http://www.celikcatiistanbul.com  http://www.yanginmerdiveni.pro  http://www.yanginkapisifiyatlari.net  http://www.yangınkapısı.com  http://www.yanginmerdivenleri.info  http://www.istanbulyanginmerdiveni.org  http://www.yangin-merdiveni.net  http://www.zyanginmerdiveni.net  http://www.ucuzyanginkapisi.com   http://www.yangin-kapilari.com  http://www.yangin-merdivenleri.com  http://www.istanbulyanginmerdivenleri.com  http://www.yanginmerdivenleriimalati.com  http://www.celikkapiistanbul.com  http://www.yanginkapilariimalati.net http://www.celikkonstruksiyon.gen.tr http://www.evdeneve-nakliyat.org http://www.istanbulpanelcit.net http://www.yangin-kapilari.net http://www.yangin-kapisi.net
Yangın Merdiveni, Yangin Merdiveni, yangin merdiveni, z tipi yangin merdiveni, Yangin Merdivenleri, Yangin Merdiven Çesitleri, Z Tipi Yangin Merdivenleri, Acil Çikis Merdiveni, Yangin Merdiven Çesitleri, Yangin Merdiveni İmalatı, Dairesel Yangin Merdiveni, Yangın Merdiveni Modelleri, İstanbul yangın merdiveni, yangın merdivenci, makaralı yangın merdiveni, spiral yangın merdiveni, dairesel yangın merdiveni, döner yangın merdiveni, portatif yangın merdiveni, paslanmaz yangın merdiveni, izmir yangın merdiveni, çekmeköy, yangın merdiveni, ümraniye yangın merdiveni, sancaktepe yangın merdiveni, Yangın Merdiveni, Yangin Merdiveni, yangin merdiveni, z tipi yangin merdiveni, Yangin Merdivenleri, Yangin Merdiven Çesitleri, Z Tipi Yangin Merdivenleri, Acil Çikis Merdiveni, Yangin Merdiven Çesitleri, Yangin Merdiveni İmalatı, Dairesel Yangin Merdiveni, Yangın Merdiveni Modelleri, İstanbul yangın merdiveni, yangın merdivenci, makaralı yangın merdiveni, spiral yangın merdiveni, dairesel yangın merdiveni, döner yangın merdiveni, portatif yangın merdiveni, paslanmaz yangın merdiveni, izmir yangın merdiveni, çekmeköy yangın merdiveni, ümraniye yangın merdiveni, sancaktepe yangın merdiveni, Yangın Merdiveni, Yangin Merdiveni, yangin merdiveni, z tipi yangin merdiveni, Yangin Merdivenleri, Yangin Merdiven Çesitleri, Z Tipi Yangin Merdivenleri, Acil Çikis Merdiveni, Yangin Merdiven Çesitleri, Yangin Merdiveni İmalatı, Dairesel Yangin Merdiveni, Yangın Merdiveni Modelleri, İstanbul yangın merdiveni, yangın merdivenci, makaralı yangın merdiveni, spiral yangın merdiveni, dairesel yangın merdiveni, döner yangın merdiveni, portatif yangın merdiveni, paslanmaz yangın merdiveni, izmir yangın merdiveni, çekmeköy yangın merdiveni, ümraniye yangın merdiveni, sancaktepe yangın merdiveni, yangın kapısı, yangın kapıları, istanbul yangın kapısı, ucuz yangın kapısı, yangın kapısı fiyatı, yangın kapısı fiyatları, camlı yangın kapısı, camlı yangın kapıları, çekmeköy yangın kapısı, ümraniye yangın kapısı, yangın kapısı, yangın kapıları, istanbul yangın kapısı, ucuz yangın kapısı, yangın kapısı fiyatı, yangın kapısı fiyatları, camlı yangın kapısı, camlı yangın kapıları, çekmeköy yangın kapısı, ümraniye yangın kapısı, acil çıkış merdiveni, acil kaçış merdiveni, acil çıkış kapısı, acil kaçış kapısı, www.yanginmerdiveni.gen.tr www.yanginmerdiveni.biz  www.yanginmerdiveniimalati.com www.yanginkapisi.gen.tr  www.yanginkapilari.org